Heartstopper (tom 3) – poruszająca opowieść o coming-oucie

Tom III kultowej powieści graficznej Heartstopper autorstwa Alice Oseman mimo, że opowiada o szczęśliwym związku dwóch głównych bohaterów znanych z tomów poprzednich: Charliego i Nicka, nie jest miałką oraz pozbawioną napięcia lekturą przedstawiającą ich rzeczywistość nierealistycznie i cukierkowo.

 

Zadanie łatwe-niełatwe

Choć młodzi mężczyźni pokonali już swoje osobiste trudne emocje związane z odkryciem własnej nieheteronormatywności i pozostają ze sobą w satysfakcjonującej, pełnej miłości i zrozumienia relacji, ba! nawet zamieszkują razem, ich życie wciąż nie jest usłane różami, a stare dylematy nieustannie powracają. Główną problematyką tego tomu jest bowiem konieczność dokonania coming-out przed czy to przed członkami rodziny, czy przyjaciółmi lub znajomymi. Autorka skupia się na skomplikowanych, ambiwalentnych emocjach powiązanych z procesem wychodzenia z z szafy. Na tapet bierze cały socjologiczny i psychologiczny kontekst takiego wydarzenia, potencjalne, wyzwalające korzyści, ale i możliwość straty bliskiej nam osoby. Istotnym wątkiem jest lęk oraz smutek przeżywane nie tylko przez młodą, mającą dokonać coming-out osobę, ale i przez jej bliskie i dalsze otoczenie.

 

O północy w Paryżu…

Oś fabularną stanowi szkolny wyjazd chłopców wraz z ich koleżankami i kolegami do Paryża. Daje to okazję nie tylko, aby poobserwować naszych protagonistów w nieco innym niż zwykle otoczeniu, ale i bliżej poznać ich przyjaciół (Tao) oraz inne pary jak Tao i Elle czy Darcy i Tary. Pozwala to nie tylko nieco ochłonąć i odpocząć od głównego, stresującego dla bohaterów problemu, ale przede wszystkim lepiej odczuć wykreowany przez autorkę świat. Niewątpliwie wątki poboczne dodają tej publikacji głębi, dzięki czemu historia jest lepiej wyważona emocjonalnie. Czas melodramatycznego tonu w publikacjach dla młodzieży i młodych dorosłych raczej już na dobre przeminął. I dobrze.

 

Heartstopper Tom 3 (najczęściej wybierany) to kolejna część powieści graficznej Alice Oseman i także w tym wypadku trzyma ona poziom. Jest to dojrzałe rozwinięcie losów znanych bohaterów, jednak wciąż nie traci tego czułego, nieco humorystycznego i urokliwego klimatu, za który Heartstopper pokochało miliony fanów na świecie, nie tylko tych należących do tęczowej społeczności.